A mai Pilisvörösvári Német Nemzetiségi Fúvószenekar elődje a Mauterer zenekar volt. A zenekart egyes feltételezések szerint a XIX. század közepén (1850 körül) alapíthatta meg Mauterer Jakab, más források viszont a XIX. század végét jelölik meg a megalakulásnak. A vörösvári emberek ezt a fúvószenekart „Maura’ Pándá” -nak hívták Mauterer Jakab kőműves foglalkozása miatt.
Az 1989-ben megalakult/újjáalakult jogutód Pilisvörösvári Német Nemzetiségi Fúvószenekar pedig a hagyományok szerint 1893-tól eredezteti elődei révén a történetét, így már több mint 130 éves múlttal büszkélkedhet.
1989-ben Pilisvörösvárra látogatott Eduard Gillitzer úr, egy II. világháború után kitelepített sváb. Ő Gerstettenben a fúvószenei egyesület pártoló tagja volt, megtetszett neki a Mauterer zenekar játéka, s felajánlotta, hogy szívesen segítene a zenekar felfejlesztésében, a szerény felszerelés kiegészítésében. A zenekar tagjai igent mondtak, és hamarosan megalakult a fúvószenei egyesület, melynek elnökévé Schäffer Lőrincet, titkárává Schuck Edét választották meg. A zenekar vezetője Feldhoffer János, karnagya Brandhuber János lett. A zenekar létszáma 16 főről 30-ra nőtt.
1991. május 17-én az újonnan alakult zenekar gerstetteni vendégszereplésen vett részt, majd 1992-ben nem csak Gerstettenbe, hanem Gröbenzellbe is ellátogatott.
Brandhuber János 1994-ig látta el a karnagyi teendőket. Ezután majd egy évig Feldhoffer János vette át a karnagyi munkát, majd tőle 1995-től Buzás Bálint vezényelte a zenekart.
1997. május 1-jén jelent meg a zenekar első kazettája és CD-je.
A zenekar az évek alatt többször járt külföldön zenélni és több zenekari fesztiválon is részt vett.
2002. júniusában Közhasznú Egyesületté alakult a fúvószenekar.
2004-ben újabb CD-t és kazettát adott ki a zenekar „Wir grüßen mit Musik” címmel.
2005 májusában gerstetteni zenészek (Musikverein Harmonie, Gerstetten) érkeztek Pilisvörösvárra. Szintén ebben az évben Werheimbe látogatott a zenekar.
2005. október 23-án a zenekar a város kulturális életében kifejtett kiemelkedően eredményes, önzetlen, áldozatos és maradandó munkájáért »Pilisvörösvárért« emlékéremben részesült.
2005-ben válogatás CD-t adott ki a fúvószenekar.
A Zeneművészeti Díjat 2008-ban a Pilisvörösvári Német Nemzetiségi Fúvószenekar kapta.
A 2009-ben a Magyarországi Német Ének-, Zene és Tánckarok Országos Tanácsa, a Landesrat és a Taksonyi Német Nemzetiségi Önkormányzat által szervezett fúvóstalálkozón arany minősítést szerzett a zenekar. Ezen a Landesrat által szervezett minősítőn több alkalommal is részt vett a zenekar, többször arany, illetve kiemelt arany minősítéssel tért haza.
2011 októberében Feldhoffer János „Pilisvörösvárért” emlékérmet kapott.
2013. novemberben „Északi Régió Németségéért” díjat kaptunk.
Feldhoffer Jánost a Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa a magyarországi németek zenei kincsének megőrzéséért, valamint zenész szakemberek továbbképzéséért 2015.november 14-én a Vecsésen megrendezésre került Fúvószenekarok VII. Országos Fesztiválján Gungl József-díjban részesítette.
Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Mauterer János, a Mauterer zenekar (Maura’ Pándá) egykori vezetője részére fél évszázados kiemelkedő zenekarvezetői munkája, valamint a pilisvörösvári német nemzetiségi fúvószenei hagyományok ápolásában, megőrzésében és továbbfejlesztésében szerzett kimagasló érdemei elismeréseként posztumusz Pilisvörösvár Város Díszpolgára címet adományozta.
„Pro Cultura Minoritatum Hungariae” díjat kapott a zenekar 2018-ban.
2019-ben Spanberger Zsolt vette át Buzás Bálinttól a karnagyi vezetést, ebben az évben Buzás Bálint „Pilisvörösvárért” emlékérmet kapott. 2023-ban tragikus hirtelenséggel elhunyt Feldhoffer János, új vezetőség alakult meg. Az évek során több pályázatot nyertünk, melyben hangszereket, új mellényeket, kottaállványokat stb. tudtunk beszerezni.
(Forrás: „35 év zene” című könyv)